Strona główna / Aktualności / Pociągi wrócą na linię Tychy – Bieruń?

Pociągi wrócą na linię Tychy – Bieruń?

Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na modernizację linii kolejowej nr 179 na odcinku Tychy – Bieruń Stary. To kolejny krok w kierunku przywrócenia regularnych połączeń pasażerskich na trasie, która przez dziesięciolecia odgrywała ważną rolę w życiu mieszkańców Tychów, Bierunia i okolicznych miejscowości.

Z perspektywy pasażerów najważniejsze elementy planowanej inwestycji obejmują przebudowę i modernizację stacji Tychy Miasto oraz Bieruń Stary, modernizację przystanków Tychy Lodowisko i Tychy Urbanowice, a także budowę trzech nowych przystanków: Tychy Potok, Bieruń Domy Leśne oraz Bieruń Mleczarnia.

fot. Piotr Podsiadły

Linia ważna dla regionu

Linia kolejowa nr 179 przez wiele lat była jednym z najważniejszych połączeń kolejowych w tej części regionu. Szczególne znaczenie miała dla pracowników kopalń Piast i Ziemowit, których codziennie dowoziły nią pociągi pasażerskie. Kursowanie składów pasażerskich zostało zawieszone w 2001 roku. Obecnie po torach poruszają się głównie pociągi towarowe obsługujące kopalnie oraz zakład produkcyjny samochodów w Tychach. Wiele dawnych obiektów kolejowych przez lata popadło w ruinę, czego najlepszym przykładem jest stacja Bieruń Stary.

fot. Piotr Podsiadły

Mieszkańcy liczą na powrót kolei

Podczas wizyty przy stacji Bieruń Stary zapytaliśmy mieszkańców okolicy o ich opinię na temat planowanych zmian. Większość rozmówców pozytywnie ocenia perspektywę przywrócenia połączeń pasażerskich. – Nie obawiam się hałasu. Choć jeździ tędy zdecydowanie mniej pociągów niż kiedyś, to i tak jesteśmy do tego przyzwyczajeni. A możliwość szybkiego i komfortowego dojazdu pociągiem do Tychów czy dalej do Katowic to dla mieszkańców Bierunia bardzo duże udogodnienie – mówi mieszkanka ulicy Rędzinnej.

Nie brakuje jednak także głosów ostrożnego sceptycyzmu. – Oni tak już chyba od dziesięciu lat obiecują, że coś z tym zrobią, a stacja jest w coraz bardziej opłakanym stanie. Zawsze to wygodniej i szybciej podjechać pociągiem niż gonić się samochodem. Fajnie by było, ale pożyjemy, zobaczymy – przyznaje jeden z mieszkańców.

fot. Piotr Podsiadły

Wspomnienia z czasów świetności

Dla starszych mieszkańców linia kolejowa nr 179 to także część wspomnień z czasów, gdy podróże koleją były czymś znacznie bardziej powszechnym niż obecnie. – Pamiętam, jak tym pociągiem, który dowoził i odwoził górników, jeździło się do Tychów na zakupy. Takie to były czasy. Dzisiaj człowiek ma wszystko pod nosem, nawet z domu nie musi wychodzić, bo może zamówić wszystko przez internet. A wtedy jeździło się po artykuły spożywcze, ubrania czy buty – wspomina mieszkanka Bierunia spotkana przy placu zabaw.

fot. Piotr Podsiadły

Szansa na nowe połączenie

Jeżeli inwestycja zostanie zrealizowana zgodnie z planami, mieszkańcy Tychów, Bierunia i okolic zyskają nowe możliwości podróżowania transportem publicznym. Modernizacja linii może stać się także impulsem do dalszego rozwoju terenów położonych wzdłuż trasy oraz ograniczenia ruchu samochodowego pomiędzy sąsiednimi miastami. Na razie pozostaje czekać na rozstrzygnięcie przetargu i rozpoczęcie prac, które pokażą, czy kolej pasażerska rzeczywiście wróci na linię nr 179 po ponad ćwierćwieczu przerwy.

Tagi:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *