Dla wielu mieszkańców Tychów oznaczenia trolejbusów literami A, B, C, D czy E są czymś oczywistym. Nie wszyscy jednak pamiętają, że przez pierwszą dekadę funkcjonowania tyskiej komunikacji trolejbusowej linie oznaczane były numerami.
Gdy w 1982 roku uruchomiono pierwszą linię trolejbusową w mieście, otrzymała ona numer 1. Kursowała na trasie Tychy Zajezdnia WPK – Tychy Krasickiego, czyli do dzisiejszej alei Jana Pawła II. Dwa lata później uruchomiono linię nr 2, łączącą Tereny Przemysłowe Wschód z Dworcem PKP przez ulicę Jaśkowicką.
Rozwijająca się sieć połączeń wymagała kolejnych tras. W 1985 roku uruchomiono linię nr 3 na trasie Tereny Przemysłowe Wschód – Edukacji – Dworzec PKP, a rok później linię nr 4 kursującą pomiędzy Paprocanami a Dworcem PKP przez ulicę Edukacji.
W tamtym okresie numeracja trolejbusów mogła jednak wprowadzać pasażerów w błąd. Numery linii pokrywały się z oznaczeniami autobusów kursujących zarówno w Tychach, jak i w innych miastach regionu. Aby uniknąć pomyłek, na tablicach kierunkowych pojazdów dodawano charakterystyczny dopisek „T-bus”.
Zmiana nastąpiła dopiero w 1992 roku. Wówczas zrezygnowano z numeracji na rzecz oznaczeń literowych, które funkcjonują do dziś. Dawna linia nr 1 otrzymała oznaczenie C, linia nr 2 stała się linią A, linia nr 3 linią D, natomiast linia nr 4 została oznaczona literą B.
Na fotografii wykonanej w 1988 roku przez Ireneusza Kaźmierczaka, pochodzącej ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach, uwieczniono trolejbus linii nr 4 jadący ulicą Budowlanych. Drugie zdjęcie przedstawia natomiast jeden z pierwotnych projektów rozwoju sieci trolejbusowej, pokazujący, jak przed rozpoczęciem inwestycji wyobrażano sobie przyszły układ połączeń w mieście.
Choć od tamtych zmian minęły już ponad trzy dekady, dla wielu mieszkańców starszego pokolenia numery trolejbusów pozostają ważnym wspomnieniem czasów, gdy rozwijająca się komunikacja miejska towarzyszyła rozbudowie kolejnych tyskich osiedli.











