Strona główna / Ciekawostki / Fioletowej już nie ma…

Fioletowej już nie ma…

Przez lata był jednym z charakterystycznych punktów osiedla D. Przylegający do budynku przy ulicy Darwina 12 pawilon, kojarzony przez większość mieszkańców przede wszystkim z Restauracją Fioletową, został wyburzony. W jego miejscu powstają nowe lokale usługowe.

Historia tego miejsca jest jednak znacznie dłuższa i sięga początków funkcjonowania osiedla. Jak wspominają mieszkańcy, po oddaniu do użytku budynku przy ulicy Darwina 12 w znajdującym się tam lokalu działało przedszkole. W kolejnych latach swoją siedzibę miało tam Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Organizacja, będąca jednym z elementów propagandowego systemu PRL, pełniła funkcję promowania współpracy pomiędzy Polską i Związkiem Radzieckim. Dla wielu mieszkańców miejsce to miało jednak również bardziej praktyczne znaczenie. Można było tam znaleźć trudno dostępne wydawnictwa prasowe, w tym popularne dzienniki sportowe, których często brakowało w kioskach Ruchu. W lokalu organizowano również spotkania z ludźmi kultury. Mieszkańcy wspominają m.in. wizyty aktora Kazimierza Kaczora oraz aktorki Stanisławy Celińskiej.

Restauracja Fioletowa i punkt pocztowy

Najbardziej rozpoznawalnym etapem historii obiektu była działalność Restauracji Fioletowej. Lokal przez wiele lat stanowił jedno z miejsc spotkań mieszkańców osiedla i okolic. Nie wszyscy pamiętają, że przed uruchomieniem Poczty Głównej przy ulicy Dąbrowskiego w bezpośrednim sąsiedztwie funkcjonował również punkt pocztowy obsługujący mieszkańców tej części miasta. Restauracja zakończyła działalność prawdopodobnie na początku XXI wieku. W kolejnych latach w lokalu działał jeszcze sklep z używaną odzieżą, który był ostatnim najemcą tej przestrzeni.

Powstaną nowe lokale usługowe

Niedawno charakterystyczny pawilon został całkowicie rozebrany. Inwestorem realizowanej przebudowy jest Tyska Spółdzielnia Mieszkaniowa „Oskard”. W miejscu wyburzonego obiektu powstają cztery lokale usługowe o powierzchni 36, 38, 61 oraz 64 metrów kwadratowych. Zgodnie z informacjami inwestora lokale zostaną wyposażone w nowe witryny od strony ulicy Darwina. Wewnątrz ściany i sufity zostaną wykończone gładzią gipsową i pomalowane na biało, natomiast pomieszczenia sanitarne otrzymają okładzinę z białych płytek ceramicznych.

Wejście do lokali prowadzić będzie przez zadaszony taras przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zakończenie prac planowane jest na sierpień lub wrzesień 2026 roku. Wówczas mieszkańcy będą mogli przekonać się, jakie działalności pojawią się w nowej przestrzeni usługowej przy ulicy Darwina.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *